четврток, 30 мај 2024

Германски воен брод ја заврши својата мисија против Хутите во Црвеното Море

Германски воен брод рано утринава ја заврши својата мисија за заштита на трговските бродови од Хутите, милитантите во Јемен и исплови од Црвеното Море.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Фрегатата беше дел од одбранбената поморска мисија ЕУ Аспидес, а беше распоредена во Црвеното Море на крајот на февруари за да ги заштити трговските бродови од напади на милитантите во Јемен, кои протестираат против војната во Газа.

Црвеното Море е област на најважната поморска рута од Азија до Европа, која минува низ Суецкиот канал.

Милитантните Хути, кои се сојузници со Иран, сакаат со своите напади да принудат прекин на израелската воена операција во Појасот Газа.

Фрегатата, со екипаж од 240 лица, ја заврши својата мисија и ја напушти зоната на мисијата, соопшти Бундесверот.

Екипажот на Хесен повеќе пати соборувал беспилотни летала лансирани од милитанти во првата мисија од ваков вид лансирана од германската морнарица.

Бродот е распореден на 23 февруари по серијата напади врз трговски бродови. Големите бродски компании почнаа да го избегнуваат Црвеното Море, дел од најкратката поморска рута меѓу Азија и Европа, влијаејќи на глобалната економија.

Германското Министерство за одбрана соопшти дека бродот безбедно придружувал 27 трговски бродови низ зоната на мисијата.

Во четири случаи, беспилотни летала и проектили истрелани од Хутите биле успешно соборени, објави Министерството.

Севкупно, фрегата поминала повеќе од 11.000 километри во зоната на мисијата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ