четврток, 23 мај 2024

Германија ја нуди на подарок вилата на нацистичкиот министер за пропаганда Јозеф Гебелс (ФОТО)

Германската сојузна држава Берлин соопшти дека вилата на нацистичкиот министер за пропаганда Јозеф Гебелс ќе биде урната доколку никој не се јави да биде нејзин сопственик.

Фото: Икс

Објавено на

часот

Сподели

Министерот за финансии на Берлин Штефан Еверс изјави дека ја нуди вилата „на кого било кој е спремен да ја прими како подарок од државата Берлин“ и дека е достапна на секого кој е спремен да го плаќа нејзиното „скапо одржување“.

Еверс предупреди дека „Берлин нема друга опција освен да спроведе уривање“ во случај никој да не се јави да ја преземе сопственоста.

Гебелс ја користел оваа вила за одмарање и, како што се претпоставува, за неговите тајни љубовни афери, пишува Дојче веле.

Откако нацистичкиот министер заедно со сопругата си ги одзеле животите и ги убил нивните деца, вилата накратко била користена како воена болница, пред да биде претворена за младинско крило на комунистичката партија на Источна Германија.

Вилата потоа имала повеќе намени, до обединувањето на Германија, по што била целосно напуштена.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ