среда, 21 февруари 2024

Генералниот секретар на ОН: Во моментов се невозможни преговори за мир во Украина

Објавено на

часот

Сподели

„Јасно е дека (двете) страни се целосно ангажирани во војната“ и „се убедени дека можат да победат“, рече генералниот секретар на ОН. Сепак, Гутереш нагласи дека се надева оти во иднина ќе биде можно да се доведат Русија и Украина на преговарачка маса.

Русија денес го одбележува Денот на победата над нацистичка Германија во 1945. Пред илјадници руски војници и политички елити на Црвениот плоштад во Москва, претседателот Владимир Путин ги обвини западните земји дека организираат „војна“ против Русија и им се заблагодари на хероите што се борат во Украина.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ