петок, 14 јуни 2024

Галијани се остри за сезона во Серија А со Монца: Моите деца ми кажаа дека мораме да го победиме Интер

Објавено на

часот

Сподели

По продажбата на Милан, Силвио Берлускони остана во светот на фудбалот и ја купи Монца. Проектот му го довдели на човек од доверба, Адриано Галијани стана генерален извршен директор.

Двајцата синоќа беа во Пиза и гледаа како Монца испишува историја и со триумф од 3-4, за прв пат во своето 110-годишно постоење ќе игра во Серија А.

„Прекрасна вечер, се боревме цела сезона и забележавме историски успех. Во својата 110-годишна историја, Монца никогаш не била во Серија А и денеска успеавме да избориме пласман. Ова е пракрасно остварување“ – вели Силвио Берлускони.

Тој потоа со насмевка на лицето додаде: „Сега целта е да ја освоиме Серија А, да играме во Лигата на шампиони и да ја освоиме Лигата на шампиони“.

Адриано Галијани, кој е роден во Монца и како дете навивал за овој тим, вели: „Ми се оствари сонот, навистина сум среќен и возбуден. Како дете доаѓав на стадион да го гледам овој тим“.

„Милан-Монца ќе биде нешто посебно за мене. Моите деца веќе ми кажаа дека мораме да го победиме Интер“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ