сабота, 19 октомври 2024

Галатасарај го победи Молде во Норвешка, пораз на Панатенаикос кај Брага (ВИДЕО)

Молде може да жали што не го победи Галатасарај на свој терен, одиграа подобро, но Галатасарај имаше искусни играчи кои знаеа како да користат шанси и дојде до победата за голема предност во реваншот во Истанбул.

Норвежаните тргнаа офанзивно од самиот старт, а тоа резултираше со гол на Елингсен уште во осмата минута за водство на Молде од 1-0.

Но следуваа блескави четири минути на Галатасарај. Најпрво Серж Оливеира во 25. минута од слободен удар даде гол за 1-1, а само четири минути подоцна Икарди со прекрасен волеј донесе водство за Турците.

По десетина минути игра во второто полувреме Хауген го изедначи резултатот на 2-2.

Молде се обидуваше да дојде и до ново водство, напаѓаше, создаваше шанси, но на крајот, во 93. минута по една нивна грешка, Икарди асистираше до Мидсјо кој погоди за победа на Галатасарај од 3-2.

Одличен резултат за турскиот тим во пресрет на реваншот во Истанбул.

Брага со 2-1 го победи Панатенаикос во Португалија, грчкиот тим својот гол го постигна далбоко во судиското продолжение од мечот.

Брага поведе со 2-0 со голови на Руиз и Џало и се чинеше дека со тој резултат ќе заврши мечот. Но Мансини реализираше во 95. минута за 2-1, гол кој може да биде клучен за патникот во Лигата на шампионите.

Немаше голови на мечот меѓу Макаби Хаифа и Јанг Бојс.