среда, 29 мај 2024

Фудбалер на Рома доби срцев удар на терен, мечот со Удинезе е прекинат

Дефанзивецот на Рома, Еван Ендика беше однесен во болница откако доби срцев удар на терен, а неговото ЕКГ било загрижувачко, па мечот по договор на двете страни е прекинат.

Објавено на

часот

Сподели

Фудбалерот падна за време на мечот и им рекол на соиграчите и медицинскиот персонал дека почувствувал болка во градите.

Ендика на носилки беше изнесен од теренот, дури и покажа палец накај публиката со знак дека е добар. Во тие моменти се чинеше дека мечот ќе продолжи.

Но, кога тренерот на Рома, Даниеле Де Роси отишол да го види во медицинската соба, се врати загрижен.

„Скај Спорт Италија“ пренесува дека ЕКГ-то на Ендика било загрижувачко и тој брзо со албулантна кола и полициска придружба бил пренесен во болница.

Де Роси кога се вратил на теренот, заедно со судијата и тренерот на Удинезе одлучиле натпреварот да биде прекинат.

Последните информации велат дека Ендика е во болница во „Код Жолта“ состојба, што не е најсериозна состојба. Код Црвен е најсериозна.

Код Жолта значело дека не е опасно по живот.

Фудбалерите на Рома побарале да го посетат нивниот соиграч во болницата, пред да се вратат во Рим.

Натпреварот меѓу Удинезе и Рома е прекинат при резултат 1-1, во 73. минута.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ