понеделник, 15 април 2024

Франција протера радикален имам набргу по апсењето

Француските власти вчера протераа туниски имам обвинет дека проповедал омраза кон жените и Евреите, објави министерот за внатрешни работи Жералд Дарманин.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Махџуб Махџуби, имам во малото гратче Бањолс-сур-Сезе во јужна Франција, беше вратен во Тунис „помалку од 12 часа по неговото апсење“, рече Дарманин во објава на Икс.

Тој додаде дека овој размер докажува дека неодамна донесениот закон за имиграција „ја прави Франција посилна“.

Законот, кој ги заострува условите за миграција, се смета за дел од одговорот на владата на подемот на екстремната десница во француските анкети. На ова остро се спротивставија партиите на левицата.

„Цврстината сега е правило“, рече Дарманин, кој остро го критикуваше, како што рече, „радикалниот имам кој даваше неприфатливи коментари“.

Во официјалната одлука за протерување, во која увид имал АФП, се наведува дека во своите проповеди во февруари претставил „ретроградна, нетолерантна и насилна“ слика на исламот која поттикнува однесување спротивно на француските вредности, дискриминација на жените, „тензии со еврејската заедница“ и „џихадистичка радикализација“.

Имамот, исто така, „го нарече еврејскиот народ непријател“, се вели во пресудата, исто како и дека Маџуби повикал на „уништување на западното општество“.

Адвокатот на имамот, Самир Хамрун, рече дека ќе поднесе жалба на протерувањето.

Минатата година, Франција протера еден марокански имам и еден Алжирец, кои беа службеници во џамија која беше затворена во 2018 година.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ