вторник, 5 март 2024

Финска го продолжува затворањето на границата со Русија

Финска ќе го продолжи затворањето на својата граница со Русија, кое требаше да заврши на 15 јануари, изјави министерката за земјоделство и шумарство Сари Есајах за националната телевизија ИЛЕ.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Границата ќе остане затворена“, одговори Есајах на прашањето дали границата ќе остане затворена уште еден месец.

Финските медиуми претходно објавија дека владата ќе ја продолжи мерката.

Финска ја затвори руската граница на крајот на минатата година за да спречи зголемен број баратели на азил да влезат во нордиската земја.

Финските власти ја обвинија Москва дека извршила наводен хибриден напад и намерно им помага на мигрантите без документи да преминат во нордиската земја. Кремљ ги негира обвинувањата.

Околу 900 баратели на азил од земји како Кенија, Мароко, Пакистан, Сомалија, Сирија и Јемен влегле во Финска од Русија во ноември, што е голем пораст во однос на бројката од помалку од еден на ден во претходниот период, според податоците на финската гранична стража.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ