четврток, 20 јуни 2024

ФАЦ: Мицкоски не треба да го менува Уставот во име на непостоечката ЕУ перспектива

Идниот премиер на Македонија Мицкоски треба да биде охрабрен да не го менува Уставот, бидејќи ЕУ, Бугарија, Берлин и Париз бараат тоа да се направи во име на непостоечката „ЕУ перспектива“, пишува во коментарот угледниот коментатор и познавач на Балканот Микаел Мартенс за германскиот весник Франфуртер алгемајне цајтунг (ФАЦ).

Објавено на

часот

Сподели

Мартенс се осврна и на ставит на Германија во однос на Резолуцијата за Сребреница: Германија нема причина да се гордее со својата балканска политика во последно време, вклучително и нејзината улога во усвојувањето на Резолуцијата за Сребреница на Генералното собрание на ОН.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ