понеделник, 20 мај 2024

ЕУ смета дека Кина ја снабдува Русија со компоненти за производство на оружје

Европската унија гледа индикации дека Кина ѝ доставува на Русија компоненти кои би можеле да се користат за производство на оружје и стравува дека Кина може да се охрабри да ги зголеми испораките доколку ослабне решителноста на Западот да се спротивстави на руската војна во Украина, изјави висок претставник на ЕУ.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Валдис Домбровскис, извршен потпретседател на Европската комисија, рече дека се сретнал со американските пратеници за време на посетата на Вашингтон за да ја нагласи важноста од одобрување на долго одложуваната американска помош за Украина.

Американските власти минатата недела ги информираа новинарите за материјалите што Кина ѝ ги обезбедува на Русија, вклучувајќи технологија за беспилотни летала и проектили, сателитски снимки и машински алати, кои не се смртоносни оружја, но ѝ помагаат на Русија да ја обнови воената опрема за да ја одржи својата двегодишна војна во Украина.

Домбровскис на состанокот на американскиот тинк-тенк Совет за надворешни односи (ЦФР) рече дека ЕУ работи со Соединетите Држави на борба против избегнувањето на санкциите против Русија, без да наведе детали.

Тој рече дека постои загриженост во ЕУ за активностите на Кина во однос на Украина, особено неодамнешните индикации дека таа испорачува компоненти на Русија.

„Гледаме дека Кина ја следи ситуацијата држејќи се на страна и гледа како да ја искористи ситуацијата, а во последно време, за жал, видовме знаци дека Кина ѝ доставува компоненти и разни видови опрема на Русија.

Тој рече дека опремата вклучува предмети за двојна употреба, а не оружје како такво, но тие дела покажаа колку е важно да се зајакне решителноста на Западот да ја поддржи Украина.

Тој рече дека ако Западот „не ја покаже потребната решителност да ја запре руската агресија, да воведе санкции кон Русија, да ѝ ја даде сета потребна поддршка на Украина… тоа е многу опасно и ќе има многу негативни последици“.

„Се очекува американскиот државен секретар Антони Блинкен да изнесе слични прашања за време на својата претстојна посета на Кина“, изјави оваа недела портпарол на Стејт департментот.

САД ја предупредија Кина да не помага во воените напори на Москва уште од руската инвазија на Украина во февруари 2022 година, која дојде само неколку недели откако Русија и Кина прогласија „партнерство без ограничувања“.

Портпаролот на кинеската амбасада рече дека Кина не е актер во украинската криза и не треба да се меша или ограничува слободната трговија меѓу Кина и Русија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ