сабота, 25 мај 2024

ЕУ: Геноцидот во Сребреница е факт

Европската унија го осудува негирањето на геноцидот во Сребреница изречено за време на седницата на Народното собрание на Република Српска и митингот „Србија те повикува“ во четвртокот на 18 април, во Бања Лука.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Во Европа нема место за негирање на геноцидот, ревизионизмот и глорификацијата на воените злосторници и го отфрламе секое негирање, релативизирање или погрешно толкување на геноцидот во Сребреница“, се наведува во соопштението на Делегацијата на ЕУ во Босна и Херцеговина.

Делегацијата на ЕУ изјави дека геноцидот во областа на Сребреница во јули 1995 година не е прашање на нечиј личен став, туку е историски факт, утврден во судската постапка пред Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија во 2004 година и Меѓународниот суд на правдата во 2007 година.

Во соопштението за медиумите се наведува дека страдања на граѓаните на БиХ од сите националности за време на војната 1992-1995 година се неспорни и дека почетната точка за вистинско помирување се емпатијата и вреднувањето на страдањата на сите жртви, што бара од сите да вложат напори.

„Меѓутоа, оспорувањето на детално утврдените факти за геноцидот во Сребреница е историски неточно, создава дополнителна болка и траума за семејствата на жртвите и ја отежнува клучната задача: изградба на мостови и помирување“, се вели во соопштението.

Делегацијата на ЕУ ги повика сите политички лидери и други на водечки позиции во Босна и Херцеговина да покажат почит кон жртвите и да се залагаат за помирување, да се воздржат од „провокативна реторика или потези“ и да се фокусираат на напредокот на Босна и Херцеговина на „европски пат“, што, како што оценија, е посакувана цел на огромното мнозинство граѓани.

Во четвртокот, Националното собрание на РС ги усвои предложените заклучоци за Извештајот на „Независната меѓународна комисија за истражување на страдањата на сите народи во регионот на Сребреница во периодот од 1992 до 1995 година“, кој беше формиран од Владата на РС. Според тој извештај, во Сребреница не бил извршен геноцид.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ