четврток, 18 април 2024

Естонската премиерка: Западот треба да ѝ се спротивстави на Русија, Путин сака да нè заплаши

Естонската премиерка Каја Калас во интервју за Скај њуз изјави дека западните лидери не треба да се плашат да ѝ се спротивстават на Русија и дека не треба да се плашат од сопствената моќ. Калас, чија земја граничи со северозападна Русија, рече дека сè треба да се земе предвид кога станува збор за поддршката на Западот за Украина.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Русија вели дека овој или оној чекор е ескалација, но одбраната не е ескалација. Јас велам дека треба да ги имаме сите опции на маса. Што друго можеме да направиме за да ѝ помогнеме на Украина да победи?“, праша Калас.

Коментарите на естонската премиерка доаѓаат по изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон, кој беше жестоко критикуван затоа што сугерираше дека западните трупи би можеле да бидат испратени во Украина за да помогнат во одбивањето на руската закана. САД, Велика Британија и Германија соопштија дека нивните армии нема да им се придружат на вооружените сили на Украина на бојното поле.

На прашањето дали е загрижена дека поради своите зборови може да стане мета на режимот на Владимир Путин, како рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, Калас одговори дека нема да се вознемири. Таа ги повика сојузниците да ги игнорираат провокациите на Москва.

„Русија сака да нè заплаши. Така функционираат. Тие сакаат да ме исплашат мене или Естонија и да нè натераат да се воздржиме од одлуки кои инаку би ги прифатиле за да бидеме поборници за поддршката на Украина, единството на Западот, сè што навистина ги нервира. Не треба да се плашиме бидејќи тие тоа го сакаат. Треба да постапиме така како што е правилно“, рече Калас, која е премиерка на Естонија од 2021 година.

Естонија, балтичка држава и поранешна советска република, е во НАТО од 2004 година. Тогаш се приклучи на алијансата со Бугарија, Латвија, Литванија, Романија, Словачка и Словенија. Ако Русија ја нападне Естонија, нејзините 30 НАТО партнери ќе треба да застанат во одбраната на земјата.

Калас смета дека критиките на поранешниот американски претседател Доналд Трамп за трошењето на НАТО средствата се „фер критика“ и ги повика сите членки да го дадат својот дел.

„Слабоста е она што ги провоцира агресорите или автократите. Така, вие одите во војна ако мислите дека можете да победите, само кога мислите дека сте посилни.

Даваме сигнали дека ние во НАТО не правиме доволно за нашата одбрана и дека не ја сфаќаме сериозно, што може да го испровоцира агресорот на понатамошен чекор. Затоа се залагам за повеќе инвестиции во НАТО, кои прават два отсто од нашиот БДП за одбрана“, изјави естонската премиерка за Скај њуз.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ