понеделник, 4 март 2024

ЕСП: Силен удар врз ДУИ е одлуката на Судскиот совет да не ја разреши претседателката на Врховниот суд

Одлуката на Судскиот совет, Беса Адеми да остане претседател на Врховниот суд е силен удар за ДУИ и надеж за граѓаните и правдата во државата, реагира Европскиот сојуз за промени по вчерашната седница на Судскиот совет.

Објавено на

часот

Сподели

„Свесни сме дека ваквата одлука следи благодарение на тоа што во државата има достоинствени судии кои ја сакаат правдата и покрај огромниот притисок од власта. И како резултат на острата реакција на меѓународниот фактор, но и реакцијата на албанската опозиција.

Европскиот сојуз за промени им се заблагодарува на сите дипломатски претставници во нашата земја, кои јавно реагираа против барањето за разрешување на шефицата на Судскиот совет, Беса Адеми, но и на нивната заложба правдата да надвладее во Северна Македонија.

Денеска не успеаја само партиите од власта, нивните судии и оние функционери кои континуирано бараат да го вратат Груевски во Северна Македонија, застарувајќи ги неговите случаи и непрестајно работејќи за спас на Сашо Мијалков“, се вели во реакцијата на опозицискиот Европски сојуз за промени.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ