понеделник, 15 април 2024

Ердоган потпиша серија договори со саудискиот престолонаследник. Сакаат да ја продлабочат соработката

Објавено на

часот

Сподели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман сведочеа на церемонијата на потпишување на билатералните договори меѓу двете земји, објави СПА.

Кралството потпиша и два договори со турската одбранбена компанија Бајкар.

Ердоган се состана со престолонаследникот во понеделникот доцна навечер, додаде СПА.

Тој пристигна во кралството порано во понеделникот на првата станица од турнејата во Заливот со „големи надежи“ за инвестиции и финансии додека Турција се обидува да ги намали буџетските притисоци, хроничната инфлација и слабеењето на валутата.

Турнејата на Ердоган низ земјите од Заливот, која ги вклучува Катар и ОАЕ, треба да заврши на 19 јули.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ