четврток, 20 јуни 2024

Ердоган пак му понуди на Путин да организира преговори во Истанбул

Објавено на

часот

Сподели

Турција повторно е подготвена да организира средба меѓу Русија, Украина и ОН во Истанбул. Покрај тоа, Анкара е подготвена да учествува во потенцијалниот механизам за следење во Украина, доколку Москва и Киев постигнат договор за тоа.

Еден ден претходно, Реџеп Таип Ердоган најави дека ќе разговара со Владимир Путин и Володимир Зеленски на 30 мај.

Кремљ потврди дека рускиот претседател имал закажано разговор со турскиот лидер во „билатерален формат“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ