вторник, 5 март 2024

Ердоган: На ​​Нетанјаху ќе му се суди како на воен злосторник и крвник на Газа

Турскиот претседател Таип Ердоган изјави во понеделникот дека на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на крајот ќе му се суди како на воен злосторник поради тековната израелска офанзива во Појасот Газа, обвинувајќи ги западните земји кои го поддржуваат Израел за соучесништво во злосторствата.

Објавено на

часот

Сподели

Турција, која поддржува решение со две држави за деценискиот конфликт, остро го критикуваше Израел за неговата кампања во Газа, започната како одговор на дивјачкиот напад на милитантната група Хамас на 7 октомври. Во израелските воздушни и копнени напади загинаа повеќе од 15.500 луѓе, соопшти Министерството за здравство на Газа.

Во говор на состанокот на одборот на Организацијата за исламска соработка (ОИЦ) во Истанбул, Ердоган рече дека западните земји кои го поддржуваат Израел даваат „безусловна поддршка за убивање бебиња“ и се соучесници во неговите злосторства.

„Покрај тоа што е воен злосторник, на Нетанјаху, кој во моментов е крвникот на Газа, ќе му се суди и како на крвник на Газа, исто како што му се судеше на Милошевиќ“, рече Ердоган, мислејќи на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, на кој му се судеше за геноцид, злосторство против човештвото и воени злосторства пред судот во Хаг, пренесе Ројтерс.

„Оние кои се обидуваат да ја игнорираат смртта на сите оние невини луѓе користејќи го Хамас како изговор, немаат повеќе што да му кажат на човештвото“, додаде тој, мислејќи на западните сили за кои рече дека се „слепи и глуви“.

За разлика од повеќето свои западни сојузници и некои заливски земји, членката на НАТО Турција не го смета Хамас за терористичка група и прима некои од нејзините членови.

Ердоган, чија владејачка партија има исламистички корени, рече дека таканаречената контакт група на муслимански земји, која минатиот месец беше формирана од ОИК и Арапската лига за да води разговори за Газа со западните земји и други, ќе ги продолжи разговорите додека не престанат борбите во Газа, но мора да се направи уште повеќе.

Ердоган, кој долго време бара реформа на Советот за безбедност на Обединетите нации за да биде поинклузивен, исто така рече дека ОН не успеале на тестот за Газа и повика на итни реформи, повторувајќи дека петте постојани членки на Советот за безбедност – САД, Русија, Кина, Британија и Франција – не го претставуваат светот.

„Членовите на Советот за безбедност ги саботираа искрените напори на генералниот секретар (Антонио) Гутереш“, рече тој. „Никој од нас не мора да го прифати овој систем“, додаде тој. „Не е можно таква структура да донесе мир или надеж за човештвото“, рече тој.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ