четврток, 20 јуни 2024

Ердоган: Ќе ја поддржиме Шведска во НАТО доколку ЕУ повторно ги отвори преговорите со Турција

Објавено на

часот

Сподели

„Прво, да го отвориме патот за Турција да се придружи на ЕУ, а потоа ќе го отвориме патот за Шведска, како што направивме за Финска“, им рече Ердоган на новинарите пред годишниот самит на НАТО во Вилнус.

Преговорите меѓу Турција и ЕУ се во застој веќе неколку години.

Турција поднесе барање за членство во Европската економска заедница во 1987 година и во Европската унија во 1999 година, но преговорите за пристапување во ЕУ, кои започнаа во 2005 година, беа погодени со голем број тешки проблеми и недостаток на ентузијазам од клучните земји на ЕУ.

Ердоган повтори дека зеленото светло на Турција за влез на Шведска во Атлантската алијанса зависи „од постигнувањето на точките содржани во трипартитниот договор“, кој беше потпишан минатата година на самитот на НАТО во Мадрид меѓу Турција, Шведска и Финска.

Претседателот на Турција и шведскиот премиер Улф Кристерсон ќе се сретнат на завршните преговори за членство на Шведска во НАТО, пред самитот на алијансата во главниот град на Литванија.

Состанокот, кој го организираше генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, треба, како што се надева, да овозможи укинување на ветото на Турција, кое го блокира влезот на Шведска во Атлантската алијанса од мај 2022 година.

Турскиот претседател ја блокира кандидатурата на Шведска, обвинувајќи го Стокхолм дека ги засолнува турските опозиционери и курдските активисти од движењата кои Анкара ги смета за „терористички“.

Заедно со Унгарија, Турција е единствената од 31 земја на НАТО која сè уште го нема ратификувано членството на Шведска. Унгарија рече дека ќе даде согласност доколку Турција го стори тоа.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ