недела, 21 април 2024

Ердоган им нуди на Русија и Украина мировни преговори во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека Анкара продолжува да го поддржува мирното решение за сеопфатната руска инвазија на Украина и е подготвена да понуди платформа за релевантни преговори.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Во видео пораката прикажана на самитот „Украина-Југоисточна Европа“, претседателот на Турција нагласи дека неговата земја е подготвена да биде домаќин на мировните преговори меѓу Русија и Украина.

„И покрај фактот што влеговме во третата година од војната во целосни размери и покрај сите наши напори, немаше доволно напредок кон мир. Посветен сум на дипломатијата и на дијалогот да им дадеме шанса да се заврши војната со праведен и траен мир“, рече Ердоган во видео пораката.

Ердоган повика на заедничка работа на „утврдување на општите параметри на мирот“ и изјави дека, во оваа смисла, Анкара во принцип го поддржува мировниот предлог на Украина. Ердоган потоа повтори дека Турција помогнала во спроведувањето на Црноморската иницијатива за жито, од која Русија се повлече во летото 2023 година.

„Од друга страна, подготвени сме повторно да ја понудиме преговарачката маса што претходно ја организиравме во Истанбул за изградба на мир“, додаде тој.

Москва и Анкара претходно ја најавија посетата на рускиот претседател Владимир Путин на Турција. Посетата ќе се одржи по претседателските избори во Русија во средината на март. Додека се подготвува посетата на Путин, Европската комисија ја потсети Анкара дека Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење на рускиот претседател поради неговата улога во депортацијата на украинските деца од окупираните територии.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ