недела, 14 април 2024

Ердоган до парламентот достави предлог за ратификација на кандидатурата на Шведска за НАТО

Во понеделникот турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган достави до парламентот предлог-закон за ратификација за кандидатурата на Шведска за членство во НАТО. Ова го соопшти турското претседателство.

Објавено на

часот

Сподели

Претседателството на Турција не соопшти повеќе детали.

Влезот на нова членка во НАТО мора да биде одобрен од сите постоечки членки. Досега кандидатурата на Шведска сѐ уште не ја ратификувале Турција и Унгарија, пренесува АП.

Турција се спротивстави на членството на Шведска поради загриженоста за напорите на владата во Стокхолм за борба против исламофобијата, како и за активностите на курдските групи во оваа скандинавска земја.

Шведска и Финска се откажаа од децениското воено неврзување откако рускиот претседател Владимир Путин ѝм нареди на руските трупи да ја нападнат Украина во февруари 2022 година.

Финска се приклучи на воениот сојуз во април, сѐ уште не е јасно кога Шведска ќе може да се приклучи.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ