петок, 19 април 2024

Елизабет Борн останува француска премиерка

Објавено на

часот

Сподели

„Со цел да обезбеди стабилност и длабинска работа, претседателот одлучи да ја задржи Борн на местото премиер“, рече неименуваниот извор.

Истиот извор додаде дека Макрон ќе го претстави својот план за следните месеци до крајот на следната недела.

Во последните недели медиумите пишуваа дека би можело да дојде до реконструкција на владата по масовните немири ширум земјата поради полициското убиство на 17-годишниот тинејџер од алжирско потекло во предградие на Париз.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ