петок, 18 октомври 2024

Ел Шарави во 90. минута донесе победа за Рома против Монца, Мурињо доби црвен картон (ВИДЕО)

Рома врза три победи по ред во Серија А, но денеска исклучително тешко ја совлада Монца со 1-0 иако волчицата повеќе од половина натпревар играше со фудбалер повеќе.

Во 41. минута Дамброзио заработи втор жолт картон, веројатно престрого беше исклучен, Монца остана со фудбалер помалку.

Рома се обидуваше да даде гол, но гостите одлично се бранеа и покрај тоа што играа 10 фудбалери.

Во тие моменти и среќата не беше со Рома бидејќи двапати ја погодија стативата. Еднаш лукаку и еднаш Азмун.

Но, среќата им се насмеа на крајот во 90. минута Ел Шарави најдобро се снајде во шеснаесетникот, постигна гол за ерупција на Олимпико и победа на Рома од 1-0.

Во судиското продолжение Мурињо доби црвен картон поради еден дуел со тренерот на Монца.

Во следното коло Рома му гостува на Интер, а тоа значи дека Жозе Мурињо нема да ги води фудбалерите против својот поранешен клуб.