вторник, 18 јуни 2024

Експлозија во Русија на границата со Белорусија, нафтовод нападнат со дрон

Објавено на

часот

Сподели

Ведерников не ја обвини Украина, но Москва претходно го обвини Киев за слични инциденти, од кои некои предизвикаа штета на имот на стотици километри од границата со Украина. Украина јавно не призна дека гаѓа цели во Русија, но високи функционери во Киев повремено ги поздравуваа вестите за успешни напади со беспилотни летала на руска територија.

Киев веднаш не го коментираше инцидентот во саботата. „Зградата е оштетена како резултат на напад на два дрона“, изјави Ведерников. Тој додаде дека нема жртви и дека оперативната група на терен ќе донесе конечни заклучоци. Инцидентот се случил во близина на селото Литвинова, на помалку од 10 километри од руската граница со Белорусија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ