недела, 14 април 2024

Експлозија на бомба во близина на Атина: Оштетен станбен блок, компании и продавници, полицијата трага по напаѓачот

Објавено на

часот

Сподели

Истиот блок претходно бил нападнат во 2020 година, пренесува грчки Катимерини. Експлозијата се случила околу 01 часот и 20 минути, откако непознато лице поставило експлозивна направа во метален контејнер на влезот од зградата на улицата Филонос, а според извештаите била употребена голема количина експлозив, која најверојатно била активирана од бавно горечки фитил.

Набрзо дошло до експлозија која предизвикала голема штета на станбената зграда во која се сместени компании како осигурителни компании, шпедиции и адвокатски канцеларии, како и продавници во соседството, но во нападот нема повредени.

Никој не ја презеде одговорноста за експлозијата, додека одговорноста за нападите врз комерцијални цели во поширокото подрачје на Атина во минатото ја презедоа антивладини милитантни групи, но биле извршувани и од криминални и изнудувачки групи, пишува Ројтерс.

Полицијата го блокираше пристапот до улицата и е на терен и прибира докази.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ