петок, 19 април 2024

ЕХФ ѝ го зема Европското првенство на Русија

Објавено на

часот

Сподели

Во ноември 2021 година Русија ја доби организацијата на Европското првенство во женска конкуренција, но поради агресијата кон Украина сега е донесена одлука да ѝ се одземе.

Во наредниот период ЕХФ ќе бара нов домаќин за одржување на големото натпреварување на кое тогаш ќе настапат 24 репрезентации.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ