среда, 29 мај 2024

Еден-два победа за Ред Бул во Јапонија, Ферстапен прв ја мина целта

Макс Ферстапен ја забележа третата победа оваа сезона откако победи на патеката Сузика во трката за Големата награда на Јапонија.

Објавено на

часот

Сподели

Актуелниот шампион тргна од пол позицијата и ја задржа до крајот на трката. На второто место се пласираше неговиот тимски колега Серхио Перез со што беше комплетирана еден-два победата на возачите на Ред Бул.

Место на подиумот имаше и за Карлос Саинц, а четврти беше другиот возач на Ферари Шарл Леклер.

Во топ десет се пласираа и Лорис, Алонсо, Расел, Пјастри, Хамилтон и Цунода.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ