недела, 21 април 2024
Истражна постапка и барање за притвор од Обвинителството

Еден дома одгледувал канабис, друг бегал од полицијата и од автомобил фрлал дрога

Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

Објавено на

часот

Сподели

Осомничениот, во временскиот период од јуни до 13 октомври годинава, во дворот од семејната куќа во Гевгелија засадил семки од растението канабис, редовно ги наводнувал и кога растенијата доаѓале во фаза на цветање, ги собирал цветните завршетоци и ги сушел.

При претрес во домот и помошните простории на осомничениот полицијата пронашла 29 стебла канабис, со висина од 15 до 120 см, со оформени цветни завршоци. Во неговата соба бил пронајден алуминиумски омот со 0,26 грама наркотична дрога марихуана, рачно изработена цигара со 0,77 грама марихуана, семки од растението со вкупна нето-маса од 3,80 грама, како и остатоци од кокаин, хероин и МДМА, пронајдени на разни предмети.

Бидејќи постојат околности што го оправдуваат стравот дека осомничениот ќе се даде во бегство, ќе ја попречува истрагата со влијание врз сведоците и дека ќе го повтори кривичното дело, јавниот обвинител до Основниот суд во Гевгелија достави предлог за определување мерка притвор.

Основното јавно обвинителство Кочани, пак, предложи притвор за 41-годишен жител на Делчево кај кого на 13 октомври беа пронајдени повеќе пакувања наркотична дрога кокаин со вкупна нето-маса од 29,15 грама.

Осомничениот бил сопрен за контрола и преглед додека управувал автомобил, при што со возилото се дал во бегство и се обидел да се ослободи од дел од дрогата фрлајќи неколку пакувања низ отворениот прозорец. Меѓутоа, бил запрен и лишен од слобода, а против него исто така е поведена истрага за кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ