вторник, 5 март 2024
Пожарот уште е активен и екипите се на терен

Два хеликоптери на МВР со над 80 тони вода се борат со огнот на Јакупица (ФОТО+ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

„По добиено барање од Центарот за управување со кризи дека поради непристапниот терен во шумата потребно е да се активираат два хеликоптери на МВР, веднаш е постапено и хеликоптерите до сега прецизно исфрлија над 80 тони вода. Хеликоптерот  Ми-171 во 25 налета исфрли преку 60 тона вода, а хеликоптерот БЕЛЛ 212 во 20 налета исфрли преку 20 тона вода“, информираа од МВР.

Јакупица

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ