четврток, 30 мај 2024

Дуплантис постави нов светски рекорд во скок со стап (ВИДЕО)

Фантастичниот шведски атлетичар, Арманд Дуплантис на Дијамантската лига постави нов светски рекорд во скок со стап откако прескокна 6.24 метри.

Објавено на

часот

Сподели

Дуплантис го подобри сопствениот светски рекорд кој изнесуваше 6.23 метри, кој го постави минатата година.

Тоа беше третпат шведскиот скокач да се обиде да скокне 6.24. По два неуспешни обиди во сала во текот на зимото во Клермон и Глазгов, овојпат Дуплантис беше успешен и постави нова висина.

Швеѓанецот осми пат по ред го соборува светскиот рекорд иако има само 24 години.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ