сабота, 25 мај 2024

Драматично во најголемата нуклеарна централа во Европа: Русите тврдат дека Украинците нападнале со дрон

Властите на нуклеарната централа Запорожје ја информирале Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) дека денеска експлодирал дрон во нуклеарната централа.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

„ЗНПП ги информираше експертите на МААЕ дека денеска на лице место експлодирал дрон“, се вели во соопштението.

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија, Рафаел Мариано Гроси, рече дека сите мора да се воздржат од активности што ја загрозуваат безбедноста.

„Ги повикувам сите да се воздржат од активности кои ја загрозуваат нуклеарната безбедност“, нагласи тој.

Украина во неделата ја нападна нуклеарната централа во Запорожје, која е под контрола на Русија, вклучувајќи го и ударот врз куполата на шестиот енергетски блок на таа електрана кој не предизвика никаква штета, се наведува во соопштението за печат на руската управа на електраната, пренесува Гардијан.

Претходно, администрацијата извести за напад со дрон во кое е оштетен камион паркиран во близина на мензата, јави руската државна новинска агенција ТАСС, повикувајќи се на властите во фабриката.

Украина не ги коментираше овие обвинувања.

Нуклеарната централа во Запорожје, најголемата во Европа, е под контрола на Русија од март 2022 година, кога нејзините сили го зазедоа најголемиот дел од регионот Запорожје во југоисточна Украина. Централата останува блиску до линијата на фронтот, а Украина и Русија редовно ја обвинуваат другата страна за гранатирање на централата и ризик од можна нуклеарна катастрофа.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ