вторник, 18 јуни 2024
НБА

Дончиќ со рекордна партија, Бостон со доминантна игра поведе со 1-0 во финалето (ВИДЕО)

Бостон поведе со 1-0 во НБА финалето откако утрово пред домашната публика го совлада Далас со убедливи 107-89.

Објавено на

часот

Сподели

Нова рекордна партија на Лука Дончиќ, која сепак не беше доволна за Далас да го изненади Бостон на отварањето на финалната серија.

Словенечкиот ас уфрли 30 поени и забележа 10 скока, со што стана првиот играч по Тим Данкан кој дебитирал во финале со дабл-дабл учинок.

Но Бостон со одлична тимска игра доминираше на мечот, на крајот славеше со убедливи 107-89 и поведе со 1-0.

Најдобар поединец во домашната екипа беше Браун со 22 поени, а во одлично светло се прикажа и Порзингис со 20 поени.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ