четврток, 13 јуни 2024

Дончиќ не може сам, Далас го загуби и вториот меч во Бостон (ВИДЕО)

Бостон поведе со 2-0 во финалната серија против Далас откако победи со 105-98, Лука Дончиќ беше најдобар на теренот постигнувајќи трипл-дабл учинок, но тоа не беше доволно за брејк.

Објавено на

часот

Сподели

Бостон максимално ги искористи воведните два меча од финалето кои ги играше на домашен терен. Остварени се два триумфи и тимот од истокот е на половина пат до големиот трофеј.

Далас водеше во најголемиот дел од првото полувреме, но ја загуби предноста во средината на втората четвртина и на одмор Бостон замина со предност од 54-51.

Највисоката предност домаќините ја имаа во последниот период, беше 103-89, тогаш Далас почна да намалува, направи серија од 9-0, стигна до 103-98 за поинтересен финиш на мечот, но не успеа да направи луд пресврт. Конечниот резултат беше 105-98.

Лука Дончиќ кој беше неизвесен за мечот, одигра повеќе од 42 минути за кои постигна 32 поени, имаше 11 скокови и 11 асистенции. Ирвинг беше на половина од поентерскиот учинок на Словенецот, постигна 16 поени.

Најдобар во составот на Бостон беше Холидеј со 26 поени, имаше и 11 скокови, Браун реализираше 21 поен, а Тејтум 18 поени и 12 асистенции.

Финалната серија сега се сели во Далас каде се играат наредните два меча.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ