среда, 21 февруари 2024

Додик: Република Српска за час и пол може да стане независна

Објавено на

часот

Сподели

„Или ќе почне повлекувањето на странците од БиХ или тие тука ќе донесат свои трупи“, кажа Додик по повод кризата која настапи во односите со Западот околу прашањето на распределбата на имотот и додаде дека „нештата се дојдени до ѕид“.

„Ако ние самите ги носиме одлуките, нема да добијат ништо. Нудиме разговор без странците, да видиме што е можно. Ако не сакаат дијалог, свесно бираат независност“, изјави Додик за Политика. Истакна дека Република Српска одбива да постои во неуставна БиХ.

„Да не ги откривам сите детали, ќе кажам дел: БиХ ќе функционира само додека во нејзините структури седат сите три народи. Се обидувам да ги уверам и убедат Хрватите еднократно да ги напуштиме институциите на БиХ“, истакна Додик.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ