петок, 19 април 2024
Време

До недела сончево и топло време

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала локална облачност која кон крајот на денот ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Објавено на

часот

Сподели

Минималната температура ќе биде во интервал од -5 до 1, а максималната ќе достигне од 10 до 17 Целзиусови степени.

Во Скопје претежно сончево со слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе се спушти до -2, а максималната ќе достигне 16 степени.

Според прогнозата на УХМР, во следните денови ќе се задржи релативно топло време со умерен, а во петок и за време на викендот, наместа засилен ветер од јужен правец.

Повремени врнежи од дожд ќе има во недела и во понеделник, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ