сабота, 2 март 2024

Дизелот поевтинува за 1 денар, бензинот за половина денар по литар

Регулаторната комисија за енергетика соопшти дека вечерва по полноќ се намалуваат цените на бензинот за половина денар за литар и на дизел горивото за 1 денар. Се намалува и цената на нафтата за домаќинствата и на мазутот.

Објавено на

часот

Сподели

Максималните цени ќе изнесуваат:

– Моторен бензин – Еуросупер БС – 95     – 77,00 (денари/литар)
– Моторен бензин – Еуросупер БС – 98     – 79,50 (денари/литар)
– Дизел гориво –     Еуродизел БС (Д-Е V) – 73,50 (денари/литар)
– Масло за горење -Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 73,00 (денари/литар)
– Мазут М-1 НС – 41,236 (денари/килограм)

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ