понеделник, 27 мај 2024
Претседателски избори 2024

ДИК: Сиљановска-Давкова во убедливо водство

Државната изборна комисија ги објави резултатите од обработени 53,24% од гласовите. Според информациите на ДИК, Гордана Сиљановска-Давкова води со 37,07 од досега изброените гласови, со 144.937 гласа.

Објавено на

часот

Сподели

Стево Пендаровски освоил 84.523 гласа или 18,29%.

Бујар Османи добил 75.438 гласа, или 16,33 отсто, Арбен Таравари 55.758 или 12,07%, Максим Димитриевски 36.350 или 7,87%, Биљана Ванковска 20.247 или 4,38% и Стевчо Јакимовски 4.479 или 0,97%.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ