петок, 21 јуни 2024

Денеска започнува вториот ден од состанокот на земјите од Г7: Тие сакаат да го намалат влијанието на Кина

Објавено на

часот

Сподели

Украина повторно ќе биде во центарот на вниманието на водачите на групата седум (Г7) кои денеска се собираат на вториот ден од тридневниот самит во јапонскиот град Хирошима, каде што треба да пристигне и украинскиот претседател Володимир Зеленски. Достигнувањето на „Глобалниот југ“ е темата на самитот, која ја нагласува и растечката економска важност на земјите како Индија и на кинеското продирање на пазарите во развој.

Членките на Г7 составена од САД, Јапонија, Германија, Франција, Велика Британија, Италија и Канада сѐ повеќе се фокусирани, велат официјалните лица, на тоа како влијанието на Кина во земјите со низок и среден приход влијае врз синџирите на снабдување и економската безбедност.

Групата треба да објави соопштение за економската безбедност, изјави американскиот претставник. Војната на Русија во Украина ги погоди и земјите со ниски приходи, велат членките на Г7. „Земјите со низок и среден приход се несразмерно погодени од руската агресивна војна против Украина“, рекоа лидерите во нацртот на нивната конечна изјава до која дојде Ројтерс во петокот.

Украинскиот претседател Зеленски во недела лично ќе присуствува на Самитот на Г7 во Хирошима и за време на престојот ќе оствари билатерална средба со јапонскиот премиер Фумио Кишида, соопшти денеска јапонското Министерство за надворешни работи.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ