петок, 19 април 2024

Денеска ВМРО-ДПМНЕ, утре СДСМ ќе ги промовираат кандидатските листи за пратеници

Најголемите македонски партии викендов ќе ги промовираат кандидатските листи за пратеници за претстојните парламентарни избори. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека денеска ќе ги промовира кандидатите за пратеници на коалицијата Твоја Македонија, а според најавите, СДСМ утре ќе ги промовира листите за пратеници на Коалицијата за европска иднина.

Објавено на

часот

Сподели

Во пресрет на претседателските и парламентарните избори, веќе се искристализирани пет коалиции и две партии кои ќе одат самостојно. На помалку од една недела до официјалниот почеток на изборната кампања дефинирани се коалицииите – Коалиција за европска иднина предводена од СДСМ, коалицијата Твоја Македонија предводена од ВМРО-ДПМНЕ, коалицијата Храбро за Македонија предводена од ГРОМ, коалицијата Европскиот фронт предводена од ДУИ и коалицијата „ВРЕДИ“ на албанската опозиција. Самостојно на изборите, според досегашните најави, одат ЗНАМ – За наша Македонија и партијата Левица.

Учесниците на изборите до 2 април треба да ги достават кандидатските листи за пратеници до Државната изборна комисија. Парламентарните избори се закажани за 8 мај, а следната недела на 4 април почнува и изборната кампања за седмите претседателски избори за кои во првиот круг ќе се гласа на 24 април.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ