недела, 26 мај 2024

Денеска се очекуваат нови, пониски цени на горивата

Денеска се очекува Регулаторната комисија за енергетика на Македонија да ги утврди новите цени на горивата. Цената на нафтата брент на светските берзи изминатата недела паѓаше и дојде на 83 долари за барел.

 

Објавено на

часот

Сподели

Ова се актуелните цени на бензините: еуросупер БС 95 – 87,5 денари за литар, еуродизел БС – 75,5 ден/л и еуросупер БС 98 – 89,5 ден/л.

Горивата во Хрватска веќе поевтинија во просек за околу 4 центи за литар. Таму еуросупер 95 чини 1,55 евра за литар, а еуродизелот 1,41 евро.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ