четврток, 23 мај 2024

Дарио Ивановски ќе ја претставува Македонија на Олимписките игри во Париз

Македонскиот атлетичар, Дарио Ивановски доби место на Олимпијадата во Париз бидејќи се наоѓа на 78. место од 81 спортист кои се квалификуваат на големото натпреварување.

Објавено на

часот

Сподели

Македонија го доби првиот учесник на Олимписките игри во Париз, тоа е атлетичарот Дарио Ивановски. Во дисциплината маратон, се квалификуваа 70 со норма и 11 со ранкинг, вкупно 81 натпреварувач. Нашиот маратонец е рангиран на 78. место, а тоа го носи меѓу Олимпијците.

Ивановски претходно обезбеди норма за настап и на Европското првенство во Рим, па пред Олимписките игри ќе се натпреварува таму.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ