четврток, 23 мај 2024

Данска испраќа нов пакет воена помош за Украина во вредност од 750 милиони евра

Данска ќе испрати нов пакет воена помош за Украина, вклучувајќи првенствено оружје за противвоздушна одбрана и артилерија, во вредност од околу 5,6 милијарди дански круни (750 милиони евра), напиша денеска данскиот министер за одбрана Троелс Лунд Поулсен на платформата Икс.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

„Сите сојузници треба да обезбедат поголема воена поддршка за Украина“, рече данскиот министер за одбрана на Самитот за демократија во Копенхаген на 14 мај, кога се разговараше за воените потреби на Украина.

Претседателот на Украина Володимир Зеленски вчера изјави дека Украина има најголем дефицит на оружје за противвоздушна одбрана и побара од американскиот државен секретар Ентони Блинкен, со кого се сретна, две батерии за противвоздушна одбрана Патриот за одбрана на Харков, пренесе Ројтерс.

Тој за Блинкен изјави дека на Украина ѝ се потребни две батерии за противвоздушна одбрана за североисточниот град Харков, кој е цел на руски воздушни напади.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ