среда, 21 февруари 2024

Даниел Димевски доби нов мандат за претседател на МОК

Даниел Димевски ќе продолжи да ја извршува функцијата претседател на Македонскиот олимписки комитет (МОК) откако денеска на изборното собрение доби убедлива поддршка од членките.

Објавено на

часот

Сподели

На денешното изборно собрание на МОК беа присутни 55 од 62 членки, од нив дури 45 гласаа за Димевски кој беше единствен кандидат. Двјаца беа воздржани, а осуммина против.

Ваквиот исход на гласањето значи дека Даниел Димевски и во наредните четири години ќе биде прв човек на МОК.

Пред ова собрание бура направија иницијаторите за промени, но нивниот обид за смена на врвот на МОК мина неуспешно.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ