недела, 23 јуни 2024

ЦИА: Ваква прилика за регрутирање шпиони во Русија не се пропушта

Објавено на

часот

Сподели

„Неподдржувањето на војната ќе продолжи да го нагризува рускиот врв под постојаната државна пропаганда и практикувана репресија“, кажа Брнс, поранешен американски амбасадор во Москва, на предавање во британската Фондација Дичли во Оксфордшир во Англија.

„Тоа незадоволство создава прилика која се пружа еднаш во генерација за нас во ЦИА. Не дозволуваме тоа да пропадне“.

Брнс кажа и дека оружениот бунт на лидерот на Вагнер групата Евгениј Пригожин го покажал корозивниот ефект на војната во Украина на претседателот Владимир Путин врз Русија.

„Вџашувачко е тоа што Пригожин пред своите акции изнесе остро обвинување против лажното објаснување на Кремљ за инвазијата на Украина и водењето војна од страна на рускиот воен врв.

Влијанието на тие зборови и постапки ќе биде присутно уште некое време – жив потсетник на корозивното влијание на војната на Путин врз неговото сопствено општество и режимот“, кажа Брнс.

Тој бунтот го опиша како „оружен предизвик на руската држава“, но истакна дека тоа е „внатрешно руско прашање во кое Соединетите Американски Држави немале и нема да имаат улога“.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ