четврток, 30 мај 2024

ЦСКА Москва му даде отказ на Емил Рајковиќ

Македонскиот кошаркарски тренер, Емил Рајковиќ веќе не е тренер на ЦСКА Москва, рускиот клуб реши да се раздели со него по неодамнешниот пораз од Уникс Казан.

Објавено на

часот

Сподели

ЦСКА минатата сезона не ја освои титулата, а по последниот пораз од Уникс Казан, раководството на клубот одлучи дека е време за промени во тимот.

„Ова не беше лесна одлука, пред се поради тајмингот. Не се случува често клубот да менува тренер една недела пред плеј-офот. Исто така, изградивме исклучителни човечки и професионални односи со Емил. Но, животот покажа дека на тимот му е потребна итна и сериозна промена“, изјави Андреј Ватутин, претседателот на ЦСКА.

Рајковиќ вели дека му било голема чест што бил тренер на ЦСКА Москва, жали само што не ја освоиле шампионската титула.

„Сакам да изразам голема благодарност до ЦСКА и неговиот претседател Андреј Ватутин за нивната постојана конструктивна соработка и укажаната доверба, благодарение на која го предводев една од најуспешните тимови во историјата на европската кошарка. Во овие две години имавме многу победи и многу пријатни моменти кои ќе ми останат во сеќавање. Сакам да им се заблагодарам на мојот персонал, играчите и, не помалку важно, на навивачите на ЦСКА, кои секогаш не поддржуваа на секој натпревар. Искрено се надевам дека тренерската смена ќе ја донесе потребната потреба и со враќањето на Каспер Вер ќе ја постигне целта и ќе ја освои титулата“, изјави Рајковиќ.

Со Рајковиќ заминуваат и неговите помошници Марко Величковиќ и Сашо Тодоровски.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ