четврток, 13 јуни 2024

Четворица фудбалери на Реал Мадрид го изедначија рекордот на Хенто стар 58 години

Четворица фудбалери на Реал Мадрид испишаа нова историја по триумфот над Борусија Дортмунд на „Вембли“, Начо, Карвахал, Модриќ и Крос сега можат да се пофалат со по шест титули во Лигата на шампиони.

Објавено на

часот

Сподели

„Кралевите“ стигнаа до нова титула во Лигата на шампиони откако вечерва со 2-0 ја совладаа Борусија Дортмунд во финалето.

Триумфот на „Вембли“ значеше испишување на нова историја, па четворица фудбалери на Реал Мадрид му се придружија на Франсиско Хенто, како единствените кои имаат по шест титули во најелитното европско натпреварување.

Со ваков успех сега можат да се пофалат Дани Карвахал, Начо Фернандез, Лука Модриќ и Тони Крос.

Првите тројца, сите шест титули ги освоија во белиот дрес, додека пак Германецот има една со Баерн Минхен, и пет со Реал Мадрид.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ