недела, 23 јуни 2024

Четворица американски професори нападнати со нож во Кина (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО)

Четворица професори во посета од американски универзитет се повредени во напад со нож во парк во североисточна Кина, потврди универзитетот.

Фото: Википедија

Објавено на

часот

Сподели

Универзитетот Корнел, кој се наоѓа во американската сојузна држава Ајова, потврди за ДПА дека четворица професори, кои престојуваат во Кина како дел од партнерството со кинескиот универзитет, биле повредени „во сериозен инцидент за време на дневна посета“ на јавен парк во североисточниот кинески град Џилин.

„Во контакт сме со сите четворица професори и им помагаме во оваа ситуација“, рече ректорот Џонатан Бренд.

„Во програмата не учествуваше ниту еден студент “, додаде тој.

Според известувањата на медиумите, викендов во градскиот парк Беишан биле избодени четворица професори.

Околностите на нападот, како и состојбата на жртвите сè уште се нејасни. Американскиот Стејт департмент е известен и „ја следи ситуацијата“, изјави портпаролот на барањето за коментар.

Кинеското Министерство за надворешни работи не беше веднаш достапно за коментар, ниту пак полицијата во Џилин.

На кинеските социјални мрежи накратко се појавија фотографии на кои се гледа како жртвите лежат на земја облеани во крв.

На Веибо, кинеската верзија на Икс, објавите поврзани со инцидентот најверојатно биле избришани набргу по нивното објавување.

До вторникот наутро, кинеските државни медиуми не информираа за инцидентот.

Според Универзитетот Корнел, четворица од професорите предавале како дел од партнерство со кинески универзитет во близина на Џилин. Во моментот на нападот бил присутен и професор од партнерскиот универзитет.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ