недела, 3 март 2024

Четири лица се ранети, од кои едно критично, во израелски напад врз камп на Западниот Брег

Израелските сили извршија рација во бегалскиот камп Балата во градот Наблус на Западниот Брег.

Објавено на

часот

Сподели

 

Ахмед Јибрил, директор на амбулантскиот и ургентен центар на Црвената полумесечина во Наблус, рече дека еден човек е во тешка состојба откако бил застрелан во главата.

Другите тројца мажи биле застрелани во различни делови од телото, но се стабилни.

Локалните извори рекоа дека израелските сили уапсиле еден Палестинец, Али Одех, пред да се повлечат од кампот Балата.

Газа е едно од „најопасните места“ во светот

Агенцијата на ОН за палестинските бегалци предупредува дека ситуацијата во Газа „секоја минута е сѐ полоша“.

УНРВА вели дека луѓето што бегаат од израелските напади немаат каде да одат на безбедно бидејќи сите засолништа веќе се преполни над капацитетот.

„Во Газа е во тек уште еден бран раселување“, се вели во соопштението на УНРВА на платформата Икс, каде што целиот Појас се нарекува „едно од најопасните места во светот“.

„Не постои ‘безбедна’ зона, целиот Појас Газа стана едно од најопасните места во светот.“

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ