четврток, 29 февруари 2024

Чешка за прв пат ќе именува амбасадор на Косово

Објавено на

часот

Сподели

„Претседателот е спремен на овој чекор“, ја потврди за порталот намерата на Павел да именува амбасадор во Приштина Ева Хромадкова од неговиот прес-тим.

Иако Чешка го призна Косово во 2008 година, тоа секогаш беше чувствително прашање поради односот со Србија. Испраќањето на амбасадор во поранешната српска покраина досега го спречуваа претседателите Вацлав Клаус и Милош Земан, кој бараше неговата земја да го повлече признавањето на косовската независност.

Според изворите на порталот Сезнам зправи, чешката влада на 12 април го разгледувала ова прашање, а станува збор за дипломат со долгогодишна кариера со искуство на позицијата амбасадор.

„Не ги коментираме деталите на именувањето амбасадор. Министерството за надворешни работи веќе долго е со став дека со Косово треба да воспостави дипломатски односи на највисоко ниво, бидејќи е неопходно да се поправи апсурдната ситуација во која Чешка ја признава независноста на Косово, таму постои амбасада, но нема амбасадор“, кажа портпаролот на чешката влада Даниел Дрејк.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ