понеделник, 28 октомври 2024
Потрошија 1 милијарда за да уриваат негативни рекорди

Челси потфрли и против Волвс, „сините“ 30 години вака не ределе порази! (ВИДЕО)

Вулверхемптон со 2-1 го совлада Челси во единствениот денешен натпревар во Премиерлигата, за „сините“ ова беше четврти пораз во низа на гостувањата, нешто што не им се случило од 2000 година.

За прв пат по 28 гоидни, во Премиерлигата се играше натпревар на ден пред Божиќ, мечот донесе радост за Вулверхемптон, и ново разочарување за Челси.

Лемина го отвори резултатот на стартот од вториот дел, а Доерти во 93. минута погоди за 2-0 по еден подaрок од одбраната на гостите. Нкунку во 96. минута само го ублажи поразот и ги постави конечните 2-1.

„Сините“ и покрај тоа што потрошија 1 милијарда фунти на засилувања во последните три преодни рока, продолжуваат да уриваат негативни рекорди.

Поразот на „Молињу“ беше четврти во низа на гостувањата во Премиеригата, што не им се случило од 2000 година.