понеделник, 26 февруари 2024
Словенецот и во наредните четири години ќе го води европскиот фудбал

Чеферин е ре-избран за претседател на УЕФА

Објавено на

часот

Сподели

Чеферин беше единствениот кандидат за претседател на 47. конгрес на УЕФА кој се одржа во Лисабон. Тој ја доби поддршката од членките на УЕФА да ја предводи организацијата и во наредните четири години.

На функцијата дојде во 2016 година на вонредни избори по повлекувањето на Мишел Платини. Три години подоцна повторно победи. А денеска го доби и својот трет мандат.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ