четврток, 20 јуни 2024

Чавушоглу: Зеленски кажа дека сака да се сретне со Путин

Објавено на

часот

Сподели

Разговорот на претседателите на Украина и Турција се одржа вчера, на 30 мај.

„Токму вчера, за време на преговорите, Зеленски изрази желба да се сретне со Путин. Турција ги продолжува своите обиди (да организира преговори“, кажа Чавушоглу за агенцијата Анадолу.

По средбата со претседателот на Турција, Володимир Зеленски на Твитер напиша дека разговарале за заканите кои се однесуваат на безбедноста на храната и начините за деблокада на украинските пристаништа.

Истите теми се спомнуваат и во соопштението за јавност од кабинетот на турскиот претседател.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ